Virtual Macedonia Forums  

Go Back   Virtual Macedonia Forums > Computer Science and Internet > Software > Windows
Blogs FAQ Community Calendar

Notices

Windows Microsoft family operating systems.

Reply
 
LinkBack Thread Tools
Old 02-05-2009, 22:44   #1 (permalink) Top
народен пратеник
 
didy's Avatar
 
Join Date: Nov 2002
Location: by river
Posts: 193
Pictures: 1
Agreed: 12
Agreed 3 Times in 3 Posts
Default повраток на податоци

Се закачи нешто на компјутерот и никако да се исчисти, лек- наново инсталирање на ХР, проблем беше што не се ни подигна системот после логирањето, затоа останаа податоци во документите. Преинсталирањето беше без форматирање директно врз С:, и во Documnets and settings имам сега двојни папки со корисници, но старите не се отвораат, следи информација Access is denied. Во својствата на папката е чекирано дека е само за читање, и не се променува атрибутот за папката.
КАКО и со кое програмче да пристапам до папката и да извадам тоа што е потребно
Благодарам за помошта.
__________________
QVO VADIS HOMO
didy is offline  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!
Reply With Quote
Old 06-05-2009, 23:00   #2 (permalink) Top
народен пратеник
 
didy's Avatar
 
Join Date: Nov 2002
Location: by river
Posts: 193
Pictures: 1
Agreed: 12
Agreed 3 Times in 3 Posts
Default

зар никој немал ваков проблем?
Дајте совет
__________________
QVO VADIS HOMO
didy is offline  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!
Reply With Quote
Old 19-05-2009, 23:55   #3 (permalink) Top
n0th
 
Talon's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6
Agreed: 0
Agreed 0 Times in 0 Posts
Default

Quote Originally Posted by: didy View Post
зар никој немал ваков проблем?
Дајте совет

http://www.softperfect.com/products/filerecovery/
Talon is offline  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!
Reply With Quote
Old 20-05-2009, 01:52   #4 (permalink) Top
џабе тегнеш, не се корне
 
pirej's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: skopje
Возраст: 37
Posts: 1,578
Agreed: 0
Agreed 5 Times in 5 Posts
Default

Napraj si edno butabilno CD ko UBCD4WIN i posle butiraj ''windows'' od cedeto, pa ke mozes da vidis brises, kopiras, se sto ima na HDD.
Go imam probano ova sto ti go predlagam, i jako e, ti se podiga nekoj si bazicen windows OD CEDETO a ne od HDD, taka da nisto od harddiskot ne e aktivno, pa taka imas pristap sekade, kon sekoj fajl. Mislam deka prifakja da mu stavis USB, pa da si gi stavis fajlojte od harddisk na usb, neznam CD dal ke ti raboti..???
Kako i da e.. Procitaj na linkot , ima kompletno info.
pirej is offline  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!
Reply With Quote
Old 26-06-2009, 21:20   #5 (permalink) Top
Форум почетник
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 3
Agreed: 0
Agreed 0 Times in 0 Posts
Default

Тоа се викаат НТФС пермисии ке ти помогне, може да го решиш проблемот наједноставно, да со UBCD или Hirens па со некоја од тие алатки да копираш, а може и да прочачкаш па да научиш малку за NTFS Permissions http://www.windowsecurity.com/articl...rmissions.html
xsizex is offline  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!
Reply With Quote
Old 24-08-2009, 23:04   #6 (permalink) Top
народен пратеник
 
didy's Avatar
 
Join Date: Nov 2002
Location: by river
Posts: 193
Pictures: 1
Agreed: 12
Agreed 3 Times in 3 Posts
Default

Пиреј пробав со UBCD4WIN и добра работа е. исто така и од сејф мод на подигање, може да се променат атрибутите на фајловите, потоа се е добро.
пздрав
__________________
QVO VADIS HOMO
didy is offline  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!
Reply With Quote
Old 18-02-2010, 00:36   #7 (permalink) Top
Форумџија
 
pr0fi's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Возраст: 32
Posts: 677
Agreed: 4
Agreed 19 Times in 16 Posts
Send a message via Yahoo to pr0fi
Default

Дали некој знае како да си ги спасам текстовите на УСБ што ги имам меморирано. Отидов во фотокопиница во градов да испечатам текстови од Ворд и само што го уклучив на ПС-то, фатив чуда од вируси. Дома на каспарески го исчистив, ама податоците не ги гледам. Го скенирам со каспарески и си ги читам фајловите кои ми беа во папките. Стикчето е од 1 гига, кога стискам на пропертис колку е искористено , пишува 889 МБ. Толку документи имав ставено, но никаков документ не ми покажува кога го отварам УСБ- то, освен еден (што ми останал). Му се има некому слично случено? Дали е можно да си ги повратам или копирам податоците? Поздрав.
pr0fi is offline  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!
Reply With Quote
Old 18-02-2010, 15:45   #8 (permalink) Top
______
 
icko's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Location: Македонија@Штип
Posts: 302
Blog Entries: 1
Agreed: 2
Agreed 0 Times in 0 Posts
Default

Навигирај со WinRar до стикчето, ке ги видиш сите фајлови иако им се сменети атрибутите.
icko is offline  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!
Reply With Quote
Old 19-02-2010, 00:41   #9 (permalink) Top
Форумџија
 
pr0fi's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Возраст: 32
Posts: 677
Agreed: 4
Agreed 19 Times in 16 Posts
Send a message via Yahoo to pr0fi
Default

ICKO, од мене имаш едно ОГРОМНО БЛАГОДАРАМ. Јас сум инженер хемичар, ама ти за ПС си алхемичар. И за крај ,тие податоци, мислам дека малку и помогнаа на нашата Македонија. Тоа нека ти е лична сатисфакција.
Поздрав од срце за твојата помош .
Профи
pr0fi is offline  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!
Reply With Quote
Old 20-02-2010, 01:06   #10 (permalink) Top
______
 
icko's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Location: Македонија@Штип
Posts: 302
Blog Entries: 1
Agreed: 2
Agreed 0 Times in 0 Posts
Default

Milo mi e sto pomognav. -:)
Испратено преку мобилен
icko is offline  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!
Reply With Quote
Old 31-07-2012, 01:10   #11 (permalink) Top
Форум почетник
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 1
Agreed: 0
Agreed 0 Times in 0 Posts
Default

Desen klik na folderot shto e zaklucen
-properties--(najdolu)
-security
Advanced--(dolu desno)
-Owner
-Edit(dolu levo)
Odredi koj ---Owner---
-Apply
-o.k
-o.k
-o.k
-o.k
KLIKNI POVTORNO NA FOLDEROT shto beshe skrien prethodno.

I ako ti kaze neshto mu kazuvash:
-Continue
OPA !
--FOLDEROT E BEZ dozvola ,vsushnost bez security ID.

-----Dejan Bobic - Oracle database 11g Administrator Certified Associated-----
dekisan1 is offline  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!
Reply With Quote
ReplyPosting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are Off
Pingbacks are On
Refbacks are On

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Враќање избришани податоци LedZeppelin Software 18 07-05-2009 02:32
Лажни податоци за бројот на Македонците во Албанија BorisVM Macedonian Daily News 0 27-03-2009 07:15
МВР побарало од Државната Изборна Комисија на полицијата да и достави лични податоци BorisVM Macedonian Daily News 0 18-03-2009 05:31
Утре отворен ден во Дирекцијата за заштита на лични податоци BorisVM Macedonian Daily News 0 27-01-2008 23:50
Заштита на личните податоци BorisVM Macedonian Daily News 0 27-01-2008 20:00


All times are GMT +2. The time now is 05:17.1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47