View Full Version : Macedonian Daily News 1. „Петок на гневот“ во Египет донесе нови жртви
 2. Тунис во страв од „египетската болест“
 3. Нова иранска влада за нов почеток
 4. Египетскиот затворен круг на омраза
 5. Египетската економија во слободен пад
 6. Тешка експлозија го потресе Бејрут
 7. НСА шпионирала и граѓани на САД
 8. Преобразбата на Обама
 9. Муслиманските браќа не се предаваат
 10. Бредли Менинг се извини
 11. Јапонски министри повторно во храмот Јасукуни
 12. Тензичен мир во Египет по крвавите судири
 13. Блискоисточните преговори строго доверливи
 14. Сириското хемиско оружје под лупата на ОН
 15. Тунис - длабоко поделена земја
 16. Демократијата во Индија пред големи предизвици
 17. Во Египет воведена вонредна состојба
 18. Патот до Дамаск не тргнува од Македонија
 19. Експлозија на индиска подморница
 20. Тунис пред нов предизвик
 21. Давање и земање - услов за мировните преговори
 22. Жртви при расчистувањето на камповите во Каиро
 23. Спорот околу Гибралтар се заострува
 24. Мирот - најважна „одредба“ од Охридскиот договор
 25. Загриженост околу двојните игри на Израел
 26. Сисе ја призна победата на Кејта во Мали
 27. Ескалира спорот околу НСА аферата
 28. На Сирија ? се заканува изгубена генерација
 29. Германија и САД сакаат да склучат договор за спречување шпионажа
 30. Се‘ повеќе Германци работат дополнително
 31. Радост кај Палестинците, гнев кај Израелците
 32. Трошка надеж за грчкиот буџет
 33. Египетската полиција ќе ги расчистува камповите на исламистите
 34. Одисеја на бегалците од Либија во Хамбург
 35. Почина осомничениот нацистички злосторник Чотари
 36. НСА/БНД: Што знаела и што знае Меркел?
 37. И ќарот и зијанот ќе останат во Охрид
 38. Ал Каеда како поим за тероризам!?
 39. Амбасадите на САД повторно отворени
 40. Бескомпромисност во протестниот камп на Муслиманските браќа
 41. „Најавите на Обама се победа за Сноуден“
 42. Крвава серија напади во Ирак
 43. Бунт во најголемиот центар за мигранти во Грција
 44. Некои работодавци си играат со здравјето на работниците
 45. Никој не ги штити работниците во БиХ
 46. САД повторно ги отвораат амбасадите
 47. Бегалска драма со шест загинати кај Сицилија
 48. Обама по шпионскиот скандал вети реформа на тајните служби
 49. Вашингтон и Москва сепак продолжуваат да соработуваат
 50. Државата го стега ременот, грчките фирми мамат за данокот
 51. Малку детали за средбата на Самарас со Бан и Нимиц
 52. Следењето на комуникациите во Македонија се врши без контрола!?
 53. САД ги засолнуваат своите дипломати
 54. Обама очекува Грција да го стабилизира Балканот
 55. Владата на САД врши нов упад врз интернет слободата
 56. Воен авион се урна во Сомалија
 57. Американско-руските односи во нова „студена“ фаза
 58. САД го губат интересот за спорот за името
 59. Колку е силна Ал Каеда?
 60. Конвојот на Асад погоден од ракети?!
 61. ЕУ - мониторинг во спорот околу Гибралтар
 62. Ал Кеда планирала нешто „крупно“ против Американците
 63. Шефот на „Амазон“ го купува „Вашингтон пост“
 64. Јапонија се потсетува на Хирошима
 65. Законот за зеленило наскоро во парламентот
 66. САД гонат новинари како „предавници“
 67. Асад сака да војува, а не да преговара
 68. Долгогодишни затворски казни во случајот „Ергенекон“
 69. Коментар: Нови сомнежи во правната држава
 70. Американските амбасади остануваат под клуч
 71. Египет: Процес против лидерите на Муслиманското братство
 72. Западните амбасади во арапските земји под клуч
 73. Повредени и уапсени во протестите во Истанбул
 74. Воените бази на САД- центри на шпионажата на НСА?!
 75. Рохани му понуди дијалог на Западот
 76. Кој сака да ги присвои Гораните?
 77. Заев и Ахмети разговараа за „потребниот компромис во спорот за името“
 78. Рохани пред бројни предизвици
 79. Пеколни страдања на жените и децата во Хомс
 80. 40 луѓе се удавија пред брегот на Малезија
 81. Авганистан: Атентат врз индискиот конзулат
 82. Политички земјотрес по пресудата против Берлускони
 83. Се лизга ли Египет кон хаос?
 84. На Македонија и треба „востание“ за интеграција
 85. Иванов: Од Македонија се бара да се откаже од името и идентитетот
 86. САД затвораат амбасади од страв од напади
 87. Tаен документ: „Хелмут Кол сакал да исели половина од Турците“
 88. Сноуден: Правдата победи!
 89. Вестервеле во тешка мисија во Египет
 90. Вашингтон објави тајни списи на НСА, Сноуден со нови откритија
 91. ВМРО-ДПМНЕ ќе бара само хетеросексуални бракови
 92. Српска партија може да победи на изборите во Косово
 93. Сноуден го напушти московскиот аеродром
 94. Споменици на новите поделби
 95. Кираџиите можат да бидат избркани ако пушат!
 96. Пресудата за Менинг ја подели јавноста во САД
 97. Аврамопулос навреди македонски новинар
 98. Без преголема надеж и очекувања
 99. Ахмети во дипломатска офанзива за спорот за името
 100. Нема вешти измамници, туку наивни граѓани
 101. Докторската титула на претседателот на Бундестагот - плагијат?
 102. Мамнун Хусеин е нов претседател на Пакистан
 103. Германците се се‘ побогати
 104. ФБИ: Успешна акција против детска проституција
 105. Проблемот со името беше занемарен од Грција
 106. Приходите на Дојче Банк пропаѓаат во покритија за тужби
 107. Обновени мировните преговори меѓу Израел и Палестинците
 108. Египетската дилема на Западот
 109. Талибанците ослободија над 200 затвореници од пакистански затвор
 110. Вигенин очекува компромиси за историјата
 111. Последна почит за жртвите од Компостела
 112. Оставка на Матијас Плацек
 113. Времената спогодба живее од привременото!
 114. Позитивни сигнали од Скопје и Софија
 115. Оланд се сопна на „Маседони“
 116. Израелско-палестинските преговори повторно на дневен ред
 117. Бундесверот започна да се враќа од Авганистан
 118. Бугарија ја поддржува Македонија, ама со договор за добрососедство
 119. Целосна поддршка од над 24 проценти за Скопје 2014
 120. ЕК: Инфлацијата во Македонија расте
 121. 40 милиони вреден накит украден во Франција
 122. Заразната жолтица се’ поголема закана за Македонија
 123. Шпанскиот машиновозач пред истражен судија
 124. Египет: Осуда на насилството и апели за воздржаност
 125. Папата ги поддржа младите во барањата за промени
 126. Грчката криза го отежнува решавањето на спорот за името
 127. Мурси во ист затвор со Мубарак
 128. Две третини од Бугарите живеат во неподносливи услови
 129. Маички „Слобода за Кежо“ за пратениците
 130. Србија и Русија нема да го признаат Косово
 131. Десетици загинати во судири меѓу египетската полиција и исламистите
 132. Охрид бара странски инвеститори
 133. Машиновозачот одбива да разговара со полицијата
 134. ОН: Темелни и продуктивни разговори со Дамаск за хемиското оружје
 135. „Турција е полуотворен затвор за новинарите“
 136. Расчистен патот за нова помош за Грција
 137. Заедничка седница на владите на Македонија и на Бугарија во Ќустендил
 138. Еврото пред се‘!
 139. Шпанија: Дали несреќата можела да биде спречена?
 140. 50 години потоа: Скопје - во епицентарот на изградбата
 141. Германските весници за катастрофалниот земјотрес во Скопје
 142. Перо Антиќ- првиот Македонец во НБА
 143. Германската економија бара странски работници
 144. Судот ги обвини новинарите дека му ја загрозуваат независноста
 145. Протести во Тунис по убиството на опозициски политичар
 146. Асанж формира Викиликс-партија во Австралија
 147. Иванов: Темелните вредности на ЕУ погазени во случајот на Македонија
 148. Груевски: Главен проблем е што сега нема дијалог со Грција
 149. Стравотна железничка несреќа во Шпанија
 150. Германските весници во 1963 година: „Тежок земјотрес во Македонија“
 151. Иванов на средбата на балканските лидери во Брдо кај Крањ
 152. Вашингтон ја ограничува воената помош за Египет
 153. Пентагон подготвен за напад, Белата куќа не е
 154. Американските конгресмени сакаат помалку шпионажа - во САД
 155. Жерновски: Нема да има нови проекти од Скопје 2014
 156. Заобиколувања на ембаргото кон Иран
 157. Бугарската полиција ги ослободи пратениците
 158. Субенциите во туризмот нижат ефекти
 159. Италија и Хрватска - заеднички кон поголем пораст
 160. Претседателот на Јужен Судан го распушти целиот владин кабинет
 161. Асад профитира од поделената опозиција
 162. Филе и' ги наброја приоритетите на Македонија
 163. Мигел Анхел Мартинез: Проблемот со името е „ирационален“
 164. Ештон бара што поскоро решение за името
 165. Француски градоначалник им го посакува Хитлер на Ромите
 166. Недвижностите во Берлин и во Минхен поатрактивни од тие во Лондон
 167. Утоја - две години од масакрот
 168. СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се препукуваат за Комисијата
 169. Бројни жртви во судирите во Сирија
 170. Македонска делегација утре во Москва ќе го потпише договорот за „Јужен тек“
 171. Силни земјотреси во Кина- десетици загинати
 172. Прво патување во странство на папата Франциско
 173. Нема промена на власта во Јапонија
 174. Египет бара нов устав
 175. Илјадници Американци бараа правда за Трејвон Мартин
 176. Отпорот во Турција продолжува
 177. Пет години од апсењето на Караџиќ
 178. Германската автоиндустрија ја открива Македонија
 179. Груевски не се откажува од дијалог со Грција
 180. Први затворски казни за хаваријата на „Коста Конкордија“
 181. Израел и Палестинците повторно на преговарачка маса
 182. Навални во Москва пречекан како херој
 183. Обама: „И јас можев да бидам Трејвон Мартин“
 184. Португалија пред нови избори?
 185. Алчноста се врати - банкарите работат по старо
 186. Одложена и средбата со Иванов и оставката на Давитковски
 187. Меркел: Во Германија важи германското право
 188. Австралија не сака веќе бегалци
 189. Иванов: Самарас бега од проблемот што го создаде
 190. Остри критики за пресудата за Навални
 191. Давитковски се' уште не поднел оставка
 192. САД размислуваат за воен ангажман во Сирија
 193. Детроит прогласи банкрот
 194. Македонски и српски полицајци заедно патролираат низ Охрид
 195. Клучен е тонот на Самарас
 196. ЕК: Билатерални контакти се добри за наоѓање решение за името
 197. Филе нема да штеди напори за поддршка на Србија
 198. Самарас го одбил Груевски
 199. Атина го донесе законот за масовни отпуштања
 200. Противникот на Путин осуден за проневера
 201. Полнолетство на хомофобијата
 202. Кучињата лаат, НСА си тера по свое
 203. Тужба против американската влада поради прислушувањето
 204. На Грција и се заканува нова финансиска дупка?
 205. „Капитано“ нуди спогодба
 206. Филе: Мора да продолжат напорите на Србија
 207. Академик Старделов: МАНУ да ја запре оваа фурија
 208. Пахор: Преку сопствена инцијативa до влез во Унијата
 209. Застрашувачка хуманитарна криза во Сирија
 210. Египет има преодна влада
 211. Од критичар на АКП до советник на Ердоган
 212. Македонија во јуни - петта на листата на баратели на азил
 213. Сноуден побара азил во Русија
 214. Путин сака брзо да се ослободи од Сноуден?
 215. Бран омраза кон странците во Египет
 216. Македонија делумно ги спровела препораките на ЕКРИ
 217. Кузман осомничен за злоупотреба на службената положба
 218. Шпанскиот премиер не се повлекува и покрај скандалите
 219. Осигурување од хакерски напади
 220. Голем допинг скандал во атлетиката
 221. Паско Кузман пред истражен судија за „Фаланга 2“
 222. Протести во Грција против отпуштањата во јавниот сектор
 223. Апсења и прогонувања по пучот во Египет
 224. Петковски казнет за клевета на Груевски
 225. Александар Велики - обединувач и лек за грчката траума од граѓанската војна!
 226. Расната дебата повторно се разгоре во САД
 227. Меркел: „Целта не ги оправдува средствата“
 228. Германската опозиција ветува двојни државјанства
 229. Хакерите во Кина: за пари и за татковината
 230. Сноуден - три недели во транзитен простор
 231. Меркел до Словенија: Воведете ред во банките!
 232. Ослободителна пресуда во случајот што расно ги подели САД
 233. Дортмунд подигна споменик за жртвите од НСУ
 234. Франција го прославува 14. јули
 235. Репресалии против критичките градски планери на Истанбул
 236. Турските новинари во одбрана на слободата на говорот
 237. Охрид во потрага по нов имиџ
 238. Маките на италијанските уметници
 239. Стогодишната тетка Илонка се бори за државјанството
 240. Обама и Путин разговараа за Сноуден
 241. Трета жртва во авионската несреќа во Сан Франциско
 242. „Најхраброто девојче на светот“ пред ОН
 243. Франција трага по причините за железничката несреќа
 244. Фридрих по информации во САД, а опозицијата незадоволна
 245. Лидерите на Латинска Америка профитираат од аферата Сноуден?
 246. Уште 12 години затвор за Љубе Бошкоски
 247. Марш на милиони во Египет
 248. Право или политика во случајот Караџиќ?
 249. Ирските законодавци го изгласаа правото на абортус
 250. „Охридско лето“ се престројува и чекори кон креативните индустрии